DGAI publikuje zaktualizowane wytyczne dotyczące postępowania u dzieci po aspiracji i połknięciu ciał obcych
Wytyczne S2k „Interdyscyplinarne postępowanie u dzieci po aspiracji i połknięciu ciał obcych” zostały całkowicie zaktualizowane pod przewodnictwem Niemieckiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (DGAI) we współpracy z ośmioma innymi towarzystwami naukowymi. Uwzględniono najnowsze wyniki badań oraz praktyczne zalecenia, aby jeszcze bardziej zoptymalizować bezpieczeństwo i jakość opieki nad dotkniętymi dziećmi.
Aspiracja ciała obcego oznacza przedostanie się obcego przedmiotu, na przykład fragmentów żywności lub części zabawek, do dróg oddechowych. Może to prowadzić do zagrażającego życiu zamknięcia dróg oddechowych lub poważnych uszkodzeń długoterminowych, co często wymaga pilnego usunięcia ciała obcego.
Z kolei połknięcie ciała obcego odnosi się do sytuacji, gdy przedmiot (np. moneta lub baterie guzikowe) dostaje się do przewodu pokarmowego, często zatrzymując się w przełyku i potencjalnie powodując tam poważne uszkodzenia. Oba te zdarzenia są częstą przyczyną nagłych wizyt dzieci w gabinetach lekarskich, zespołach ratownictwa medycznego oraz na oddziałach ratunkowych.
Szczególne zagrożenie dla małych dzieci
Najbardziej narażone są małe dzieci. W Stanach Zjednoczonych w 2020 roku przypadki „połknięcia” stanowiły najczęstszą przyczynę zgonów niemowląt w wyniku możliwych do uniknięcia wypadków. Ogółem około dwie trzecie dzieci dotkniętych tym problemem ma mniej niż cztery lata. Podobnie w Niemczech tego typu przypadki stanowią poważne zagrożenie w wieku dziecięcym.
Szybkie i skuteczne działanie w sytuacjach krytycznych
Zaktualizowane wytyczne tworzą uporządkowaną podstawę organizacyjną, diagnostyczną i terapeutyczną, aby podnieść poziom bezpieczeństwa pacjentów w sytuacjach nagłych. – Wytyczne kładą szczególny nacisk na sprawną współpracę interdyscyplinarną oraz przejrzyste procesy, które umożliwiają szybkie i ukierunkowane działania w krytycznych momentach – podkreśla prof. dr Jost Kaufmann, koordynator wytycznych i członek naukowego zespołu ds. anestezji dziecięcej DGAI.
Najbardziej znaczący wpływ na treść wytycznych miały nowe odkrycia naukowe oraz usprawnienia w zakresie czasowej organizacji postępowania. Warto zwrócić uwagę na postępy w leczeniu dzieci po połknięciu baterii guzikowej, takie jak podanie miodu lub wykorzystanie wideoodbiorników do szybkiego usunięcia baterii z górnego odcinka przełyku.
Innowacyjnym podejściem jest także zalecenie stosowania obrazowania przekrojowego w opiece kontrolnej. Pozwala ono wcześnie wykryć zagrażające powikłania, takie jak ciężkie oparzenia chemiczne prowadzące do rozległego zapalenia przełyku (panosophagitis), które może skutkować powstaniem przetoki do tchawicy lub tętnic. Rozpoznanie tego zagrożenia umożliwia przeprowadzenie operacji ratującej życie.
Praktyczne wsparcie dla specjalistów
Zaktualizowane wytyczne stanowią istotną podstawę dla opieki nad dziećmi w sytuacjach nagłych i oferują specjalistom jasne oraz praktyczne zalecenia ułatwiające codzienną pracę.
Wytyczne są już dostępne pod poniższym linkiem w rejestrze AWMF:
https://register.awmf.org/de/leitlinien/detail/001-031
Na podstawie: Deutsche Gesellschaft für Anästhesiologie und lntensivmedizin e.V.