Finansowanie specjalizacji dla fizjoterapeutów: przełomowy krok w polskiej ochronie zdrowia

fot. Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że fizjoterapeuci będą mieli możliwość odbywania specjalizacji bez ponoszenia kosztów dzięki środkom z unijnego projektu. To ważne ogłoszenie pojawiło się po spotkaniu prezesa Krajowej Rady Fizjoterapeutów (KRF), dr Tomasza Dybka, oraz wiceprezes Hanny Kowalewskiej z minister zdrowia Izabelą Leszczyną. Decyzja ta ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości zawodu fizjoterapeuty w Polsce, ponieważ dotychczas fizjoterapeuci musieli samodzielnie finansować swoje specjalizacje.

Nowe możliwości dla fizjoterapeutów

Podczas spotkania, które odbyło się 14 maja w Ministerstwie Zdrowia, dr Tomasz Dybek i Hanna Kowalewska otrzymali zapewnienie, że fizjoterapeuci, którzy rozpoczną szkolenie specjalizacyjne, nie będą musieli za nie płacić. Koszt specjalizacji będzie w pełni pokrywany ze środków publicznych. Dla osób, które są już w trakcie specjalizacji, przewidziano dofinansowanie. Ministerstwo Zdrowia, jako beneficjent środków, wkrótce przekaże szczegółowe informacje dotyczące zasad i zakresu dofinansowania.

Znaczenie wsparcia dla młodych fizjoterapeutów

Prezes KRF, dr Tomasz Dybek, podkreślił, że wsparcie finansowe dla fizjoterapeutów jest ogromnym krokiem naprzód dla zawodu. – „Ogromnie się cieszę, że nasze starania przyniosły efekt i resort pochylił się nad naszym zawodem, dostrzegł potrzebę wsparcia młodych fizjoterapeutów, chcących podwyższać swoje kompetencje, zgłębiać wiedzę, a tym samym coraz lepiej działać na rzecz pacjentów” – powiedział dr Dybek.

Unijny projekt przewiduje wsparcie w wysokości 30 mln zł na finansowanie specjalizacji dla fizjoterapeutów oraz 10 mln zł dla farmaceutów. Projekt ten ma trwać trzy lata, a za jego realizację będą odpowiadać Ministerstwo Zdrowia oraz Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Wkrótce ogłoszone zostaną zasady, na których o pieniądze będą mogły aplikować ośrodki akredytacyjne.

Finansowanie specjalizacji jest jednym z kluczowych punktów „Dekalogu zmian polskiej fizjoterapii”, opracowanego przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów (KIF). Jest to jeden z głównych postulatów samorządu, który był tematem wielu rozmów i spotkań KIF z Ministerstwem Zdrowia. Dr Dybek zaznaczył, że samorząd okazał się skuteczny, licząc na rozwijanie dobrej współpracy z resortem i kontynuowanie starań o realizację kolejnych celów dla środowiska fizjoterapeutów.

Fizjoterapeuci jako kluczowe ogniwo ochrony zdrowia

Dr Tomasz Dybek podkreślił, że fizjoterapeuta to zawód przyszłości, który wymaga wzmocnienia, zwłaszcza w kontekście zmian demograficznych w Polsce. – „Fizjoterapeuci są niezbędnym ogniwem w łańcuchu ochrony zdrowia w Polsce, są coraz bardziej potrzebni starzejącemu się polskiemu społeczeństwu” – powiedział prezes KRF.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, KIF

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More