Aktualności

Zaklejanie ust podczas snu może być niebezpieczne – ostrzegają naukowcy z Kanady

Zaklejanie ust taśmą w czasie snu, trend zyskujący popularność w mediach społecznościowych takich jak TikTok, niesie poważne zagrożenia dla zdrowia – szczególnie u osób z zaburzeniami oddychania podczas snu i obturacyjnym bezdechem sennym. Takie wnioski płyną z badania opublikowanego dziś w czasopiśmie PLOS One.

Analiza została przeprowadzona przez naukowców z Lawson Research Institute (Lawson) przy St. Joseph’s Health Care London, London Health Sciences Centre Research Institute (LHSCRI) oraz Schulich School of Medicine & Dentistry na Western University. Autorzy publikacji nie znaleźli również mocnych dowodów na jakiekolwiek korzyści zdrowotne płynące z tej praktyki.

Zaklejanie ust polega na umieszczeniu taśmy na wargach w celu uniemożliwienia oddychania przez usta i wymuszenia oddychania przez nos w czasie snu. Metoda ta jest promowana przez celebrytów i influencerów, którzy twierdzą, że może poprawić jakość snu, zdrowie jamy ustnej, a nawet działać odmładzająco.

– Zaniepokoiło nas, że celebryci i influencerzy promują zaklejanie ust bez żadnych naukowych podstaw – mówi dr Brian Rotenberg, badacz z Lawson, LHSCRI oraz Schulich School of Medicine & Dentistry. – W języku influencerów ten trend wydawał się dość „podejrzany” („sus”), więc postanowiliśmy sprawdzić, co mówi nauka i czy rzeczywiście jest to bezpieczne.

Zespół dr. Rotenberga przeanalizował 86 istniejących badań naukowych, w tym 10 pogłębionych prac obejmujących doświadczenia 213 pacjentów. Wnioski są następujące:

  • Brakuje mocnych dowodów naukowych na korzyści zdrowotne tej metody, wbrew twierdzeniom w mediach społecznościowych.
  • Praktyka ta może pogłębiać istniejące zaburzenia oddychania podczas snu, ograniczając przepływ powietrza, zwiększając obciążenie układu oddechowego oraz ryzyko uduszenia w przypadku zatkania nosa.

– Nasze badanie pokazuje, że zaklejanie ust podczas snu jest niebezpieczne, szczególnie u osób, które nie wiedzą, że cierpią na bezdech senny – dodaje dr Rotenberg, otorynolaryngolog i chirurg snu w St. Joseph’s Health Care London oraz London Health Sciences Centre. – Takie osoby nieświadomie pogarszają swoje objawy i narażają się na poważne powikłania zdrowotne, w tym choroby serca.

Zdaniem autorów badania, wyniki ich pracy podkreślają, jak ważna jest rola badań naukowych w zwalczaniu dezinformacji i pseudonauki.

– Dezinformacja bardzo łatwo rozprzestrzenia się w mediach społecznościowych, widzieliśmy to już wielokrotnie w ostatnich latach – mówi Jess Rhee, rezydentka Schulich School of Medicine & Dentistry odbywająca szkolenie w London Health Sciences Centre. – Musimy podejmować decyzje zdrowotne w oparciu o solidne dowody naukowe. Mamy nadzieję, że ludzie przestaną zaklejać sobie usta podczas snu i zrozumieją, że to groźne.

Źródło: PLOS One, London Health Sciences Centre Research Institute

Podobne artykuły

Back to top button