Choroby układu oddechowego

Brak tlenu medycznego: Miliony ludzi bez dostępu do podstawowej terapii

Sześć na dziesięć osób na świecie nie ma dostępu do bezpiecznego tlenu medycznego, co prowadzi do setek tysięcy możliwych do uniknięcia zgonów rocznie oraz pogarsza jakość życia milionów innych – wynika z międzynarodowego raportu współtworzonego przez Uniwersytet w Auckland.

Profesor nadzwyczajny Stephen Howie z Wydziału Nauk Medycznych i Zdrowia (FMHS) Uniwersytetu w Auckland był doradcą Lancet Global Health Commission on Medical Oxygen Security i współautorem raportu „Reducing global inequities in medical oxygen access”, opublikowanego 18 lutego.

Jednym z kluczowych wniosków raportu jest to, że dostęp do tlenu medycznego na świecie jest wysoce nierówny. Pięć miliardów ludzi, głównie w krajach o niskich i średnich dochodach, nie ma dostępu do bezpiecznego, wysokiej jakości i przystępnego cenowo tlenu medycznego.

Profesor Howie, badacz zajmujący się zdrowiem dzieci oraz specjalista pediatra, ma nadzieję, że dzięki temu raportowi uda się uratować więcej istnień ludzkich, a zarówno dzieci, jak i dorośli, nie tylko przeżyją, ale również będą mieli szansę na zdrowe życie.

Zespół z Uniwersytetu w Auckland odgrywa kluczową rolę w poprawie dostępu do tlenu medycznego. Howie niedawno wygłosił wykład plenarny na Światowej Konferencji Zdrowia Płuc w Bali, przedstawiając wyzwania i możliwości związane z rozwiązaniem tego globalnego problemu.

– Od dwóch dekad pracuję nad leczeniem chorób związanych z niedotlenieniem (hipoksją), szczególnie w Afryce i regionie Pacyfiku. Moim priorytetem były dzieci (co naturalne, jako pediatra), ale szybko zdaliśmy sobie sprawę, że rozwiązanie problemu musi obejmować wszystkie grupy wiekowe – wyjaśnia Howie.

– To tak oczywista potrzeba. Widziałem to w szpitalach, w których pracowałem w Afryce, gdzie niepotrzebne zgony z powodu chorób takich jak zapalenie płuc zdarzały się, ponieważ brakowało dostaw tlenu. To było druzgocące zarówno dla rodzin, jak i personelu medycznego. Właśnie wtedy postawiliśmy sobie cel: „żadne dziecko nie powinno umrzeć z powodu braku tlenu” – co odnosi się także do dorosłych.

Szczególnie dotkliwie problem ten dał się we znaki na Fidżi, gdy pierwsze fale pandemii COVID-19 uderzyły w kraj – przez pewien czas Fidżi miało najwyższy wskaźnik zachorowań na COVID-19 na świecie. Jak podkreśla Howie, kluczową rolę w odpowiedzi na pandemię odegrała ścisła współpraca Ministerstwa Zdrowia Fidżi, Uniwersytetu w Auckland, organizacji Cure Kids oraz Uniwersytetu Narodowego Fidżi, finansowana przez nowozelandzki MSZ oraz innych darczyńców.

Źródło: University of Auckland, fot. Adobe

Podobne artykuły

Back to top button