NFZ: ponad 2 mln osób choruje w Polsce na astmę

Według danych NFZ w 2023 r. w Polsce żyło ponad 2 mln osób z astmą. Częściej chorują na nią mieszkańcy miast, którzy są bardziej narażeni na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował najnowsze dane dotyczące choroby w związku z obchodzonym 7 maja Światowym Dniem Astmy. Jest to aktualizacja obszernego raportu o astmie przygotowanego przez Fundusz we współpracy z ekspertami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z 2020 r.

Astma jest chorobą związaną z przewlekłym zapaleniem dróg oddechowych, której towarzyszą objawy takie jak: świsty, duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej. Choroba może mieć podłoże genetyczne i środowiskowe.

Badania epidemiologiczne wskazują szereg czynników demograficznych, rozwojowych i środowiskowych mogących mieć wpływ na rozwinięcie się choroby, w tym m. in.: niska waga urodzeniowa, palenie tytoniu przez rodziców, stosowanie antybiotyków i paracetamolu. Częściej chorują również osoby mieszkające w miastach, które są bardziej narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, które upośledza rozwój płuc.

Autorzy raportu zaznaczyli, że najcięższą kliniczną postacią astmy jest okresowe zaostrzenie choroby, które stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. “Pacjenci z nieustępującymi objawami nagłego ataku wymagają hospitalizacji, podania tlenu, a nawet mechanicznej wentylacji. Jest wiele przyczyn mogących doprowadzić do stanu astmatycznego, takich jak niewłaściwe leczenie, infekcja wirusowa lub reakcja na alergeny” – napisano w raporcie.

Astma charakteryzuje się względnie wysokim wskaźnikiem chorobowości. Szacuje się, do 2025 roku chorować będzie na nią 400 mln osób. W Europie największa zapadalność na astmę występuje w Portugalii (103 osoby na 1000 mieszkańców), Wielkiej Brytanii (96 osób na 1000) i Szwecji (80 osób na 1000).

W tym samym zestawieniu odnotowano, że w Polsce astma występuje u 57 osób na 1000. Ale w raporcie Funduszu podkreślono, że choroba ta jest wciąż w Polsce słabo wykrywana – skala nie do rozpoznania może sięgać nawet 70 proc.

Według NFZ największa liczba chorych w przeliczeniu na tysiąc osób (141) występuje wśród chłopców w wieku 6-10 lat. Wśród dziewczynek w tym samym wieku choruje 96 na 1000. Często astma dotyka również osoby w wieku 56-71 lat. Najrzadziej wykrywana jest wśród pacjentów obu płci w wieku 18-40 lat.

W 2023 r. Fundusz przeznaczył na refundację leków dla astmatyków 942 mln zł. Z własnej kieszeni pacjenci dopłacili do leków 142 mln zł. (PAP)

Anita Karwowska

akar/ agz/

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More