Otyłość i obturacyjny bezdech senny: różnice w preferencjach terapeutycznych pacjentów i specjalistów medycyny snu
Terapia CPAP czy tirzepatyd? Nowe dane o preferencjach w leczeniu bezdechu sennego i otyłości

Nowe badanie, które zostanie zaprezentowane podczas dorocznego kongresu SLEEP 2025, ujawnia rozbieżności między preferencjami terapeutycznymi pacjentów a specjalistów medycyny snu w leczeniu współwystępującej otyłości i obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Eksperci preferują terapię z użyciem stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (CPAP), natomiast pacjenci skłaniają się ku farmakoterapii tirzepatydu.
Wyniki badania pokazują, że ponad 75% zarówno pacjentów, jak i klinicystów uznaje CPAP i tirzepatyd za akceptowalne metody leczenia. Jednakże pacjenci chętniej wybierają tirzepatyd, jeśli wykazano by jego równorzędną skuteczność w porównaniu do CPAP (48% vs 35%). Z kolei specjaliści medycyny snu wyraźnie preferują CPAP (53% vs 26%). Obie grupy opowiedziały się za terapią skojarzoną CPAP z tirzepatydem, jednak entuzjazm pacjentów był wyraźnie mniejszy niż u specjalistów (61% vs 88%).
„Wyniki badania wskazują na konieczność prowadzenia badań porównawczych skuteczności CPAP i tirzepatydu w rzeczywistych warunkach klinicznych oraz zwracają uwagę na potencjalne rozbieżności między preferencjami pacjentów a specjalistów,” komentuje autor główny Ahmed Khalaf, technik snu w dziale pulmonologii, intensywnej terapii i medycyny snu Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. „Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla wspólnego podejmowania decyzji terapeutycznych, co może przełożyć się na lepsze przestrzeganie zaleceń i skuteczność leczenia.”
Obturacyjny bezdech senny dotyka blisko 30 milionów dorosłych w Stanach Zjednoczonych. To przewlekła choroba, w której dochodzi do nawracającego zapadania się górnych dróg oddechowych w czasie snu. Standardową metodą leczenia jest CPAP – terapia wykorzystująca łagodne ciśnienie powietrza dostarczane przez maskę, by utrzymać drożność dróg oddechowych podczas snu.
Zgodnie z najnowszym stanowiskiem Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, zatwierdzenie przez FDA preparatu Zepbound (tirzepatyd) do leczenia umiarkowanego i ciężkiego OBS u osób z otyłością to krok w dobrym kierunku, oferujący nową opcję terapeutyczną w tym niedodiagnozowanym i powszechnym zaburzeniu. Chociaż tirzepatyd może zmniejszyć nasilenie objawów OBS, nie jest terapią przyczynową. Dlatego u niektórych pacjentów zaleca się stosowanie go równolegle z innymi metodami, np. CPAP, aby uzyskać trwałe efekty terapeutyczne.
Do wstępnej analizy wykorzystano dane z ogólnokrajowej ankiety internetowej, w której udział wzięło 17 specjalistów medycyny snu z UCSD oraz 365 pacjentów – 42% z nich stanowiły kobiety. Blisko 53% pacjentów miało współistniejącą otyłość i OBS, 73% deklarowało co najmniej trzy wcześniejsze próby redukcji masy ciała, 23% miało doświadczenie z terapią tirzepatydu i/lub semaglutydem, a 78% było obecnymi lub byłymi użytkownikami CPAP.
Dr Chris Schmickl, główny badacz i adiunkt medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego, wyraził zaskoczenie rozbieżnościami w preferencjach terapeutycznych.
„Świadomość różnic w podejściu do leczenia jest niezbędna do opracowania realistycznego i osiągalnego planu działania,” stwierdził Schmickl. „Dalsze badania nad przyczynami tych preferencji mogą dostarczyć cennych informacji, które ułatwią specjalistom podejmowanie decyzji terapeutycznych.”
Badanie zostało sfinansowane z grantów National Institutes of Health oraz AASM Foundation. Streszczenie wyników opublikowano w dodatku internetowym do czasopisma Sleep i zostanie zaprezentowane 11 czerwca podczas konferencji SLEEP 2025 w Seattle. Kongres SLEEP to doroczne spotkanie Associated Professional Sleep Societies, będące wspólną inicjatywą Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu i Sleep Research Society.
Źródło: American Academy of Sleep Medicine, SLEEP