Choroby układu oddechowegoPOChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)

Pacjentocentryczne podejście w rozwoju terapii POChP

Perspektywy i priorytety osób żyjących z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) powinny być integralną częścią procesu rozwoju nowych terapii na POChP – wynika z nowego komentarza opublikowanego w Annals of the American Thoracic Society.

POChP obejmuje kilka schorzeń, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi oraz drażniącymi, takimi jak dym tytoniowy czy zanieczyszczenie powietrza. Choroba dotyka ponad 15 milionów Amerykanów i jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Jednak świadomość jej objawów, metod redukcji ryzyka oraz zarządzania chorobą pozostaje na niskim poziomie.

Komentarz omawia inicjatywę PIVOT (Patient-Inspired Validation of Outcome Tools) Fundacji POChP, czyli pacjentocentryczne ramy walidacji wskaźników efektywności wykorzystywanych w badaniach klinicznych nad POChP. Kluczowym elementem PIVOT jest stworzenie jednolitego zestawu pojęć zdrowotnych inspirowanych doświadczeniami pacjentów z POChP.

„Opracowanie jednolitego zestawu pojęć zdrowotnych inspirowanych doświadczeniami pacjentów z POChP jest zgodne z wytycznymi amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (Patient-Focused Drug Development guidance series), tworząc ramy pacjentocentryczne do identyfikacji, testowania i komunikowania korzyści wynikających z leczenia” – powiedział Alan Hamilton, Ph.D., dyrektor ds. badań w Fundacji POChP i główny autor artykułu. „Ściśle współpracujemy z osobami cierpiącymi na POChP, które pragną aktywnej roli w podejmowaniu decyzji dotyczących opieki zdrowotnej. Ich cenne doświadczenia wynikające z życia z tą chorobą wnoszą istotny wkład w rozwój leków i innych interwencji terapeutycznych”.

Dr Hamilton i współautorzy wskazują na kilka zalet zestawu pojęć zdrowotnych inspirowanych doświadczeniami pacjentów, w tym na większą efektywność w rozwoju produktów medycznych, wcześniejszy dostęp do nowych terapii, lepsze projektowanie badań naukowych oraz bardziej pacjentocentryczny język w materiałach edukacyjnych, ulotkach dla pacjentów i innych materiałach skierowanych do chorych.

„Podejmując niezbędne kroki w celu integracji perspektyw pacjentów poprzez rozwój pojęć zdrowotnych istotnych dla pacjentów, możemy inspirować innowacyjne i przyspieszone rozwiązania terapeutyczne w leczeniu POChP” – dodał Dr Hamilton. „Dzięki temu będziemy mogli zmaksymalizować korzyści z nowych terapii dla pacjentów”.

Źródło: Annals of the American Thoracic Society, COPD Foundation

Podobne artykuły

Back to top button