POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)

Brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej pogarsza jakość życia osób z POChP

Zaburzenia zdrowia psychicznego u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) są niedodiagnozowane i niedostatecznie leczone, co prowadzi do zaostrzenia objawów i pogorszenia jakości życia – wynika z nowego badania opublikowanego w styczniowym wydaniu Chronic Obstructive Pulmonary Diseases: Journal of the COPD Foundation, recenzowanego czasopisma o otwartym dostępie.

POChP to zapalna choroba płuc obejmująca kilka schorzeń, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Może być spowodowana czynnikami genetycznymi oraz ekspozycją na dym tytoniowy i zanieczyszczenia powietrza. Choroba dotyka ponad 30 milionów Amerykanów i jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Depresja i lęk należą do częstych chorób współistniejących u pacjentów z POChP, prowadząc do zwiększenia obciążenia objawowego i obniżenia jakości życia. Wykorzystuje się różne kwestionariusze przesiewowe do wykrywania objawów tych zaburzeń u osób z POChP, jednak nie mogą one służyć jako narzędzie do ich ostatecznej diagnozy.

W omawianym badaniu przeprowadzono przekrojową, wtórną analizę Anxiety and COPD Evaluation – ogólnokrajowego, wieloośrodkowego badania obserwacyjnego oceniającego skuteczność kwestionariuszy lękowych u pacjentów z POChP. W analizie wykorzystano Mini-International Neuropsychiatric Interview (MINI) w celu identyfikacji uczestników spełniających kryteria diagnostyczne depresji i/lub zaburzeń lękowych.

Spośród 220 kwalifikujących się uczestników 18 osób (8%) spełniało kryteria MINI dla depresji, a 17 (8%) dla lęku. Wśród osób zdiagnozowanych z depresją lub lękiem mniej niż połowa otrzymywała poradnictwo psychologiczne lub przyjmowała leki przeciwdepresyjne, co potwierdza istnienie znaczącej luki w dostępie do odpowiedniej opieki psychiatrycznej.

Badanie wykazało również, że depresja i lęk były powiązane z nasileniem duszności, ograniczoną funkcjonalnością, gorszą jakością snu i obniżeniem jakości życia.

– Osoby z POChP są czasami poddawane przesiewowej ocenie zdrowia psychicznego przy użyciu kwestionariuszy, jednak narzędzia te nie pozwalają na potwierdzenie diagnozy depresji i lęku, co może utrudniać dostęp do odpowiedniej opieki psychiatrycznej – powiedziała dr Jing Gennie Wang, pulmonolog z Centrum Medycznego Wexnera Uniwersytetu Stanowego Ohio i pierwsza autorka badania. – Nasze badanie pokazuje potrzebę właściwej diagnostyki zaburzeń psychicznych u pacjentów z POChP w celu zmniejszenia obciążenia objawowego i poprawy jakości życia. Konieczne są dalsze badania, aby określić, w jaki sposób leczenie zaburzeń psychicznych może wpływać na wyniki zdrowotne pacjentów z POChP w dłuższym okresie.

Źródło:  Chronic Obstructive Pulmonary Diseases Journal of the COPD Foundation, COPD Foundation

DOI: 10.15326/jcopdf.2024.0534

Podobne artykuły

Back to top button