Choroby układu oddechowego

Przeciwciała monoklonalne zmniejszają o połowę liczbę hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzelików u dzieci poniżej 6. miesiąca życia

Nirsewimab zmniejsza hospitalizacje niemowląt z powodu RSV

Pojedyncza dawka długodziałającego przeciwciała nirsewimab, opracowanego w celu zapobiegania zakażeniom wirusem RS (RSV), może zmniejszyć o połowę liczbę hospitalizacji niemowląt z powodu zapalenia oskrzelików. Lek został dopuszczony do użytku na poziomie europejskim w celu ochrony niemowląt w ich pierwszym sezonie ekspozycji na wirusa.

To główny wniosek z badania z udziałem Uniwersytetu Katolickiego Najświętszego Serca w Rzymie i Fundacji Szpitala Uniwersyteckiego Agostino Gemelli IRCCS, koordynowanego przez Politechnikę Katalońską (UPC), Oddział Ratunkowy Szpitala Dziecięcego w Leicester Royal Infirmary oraz Uniwersytet w Edynburgu. Jest to pierwsza analiza „rzeczywistego świata” w tym zakresie.

Badanie zostało opublikowane na łamach „The Lancet Regional Health – Europe”, a jego koordynatorem był dr Danilo Buonsenso – badacz w zakresie pediatrii ogólnej i specjalistycznej na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Katolickiego oraz pediatra w Jednostce Chorób Zakaźnych Dzieci w Szpitalu Gemelli.

Dr Buonsenso podkreślił: „Po raz pierwszy przeanalizowano rzeczywisty wpływ kliniczny nirsewimabu, porównując regiony Europy o różnych politykach zdrowotnych: Katalonię (Hiszpania), gdzie lek został wprowadzony w sezonie 2023–2024, oraz niektóre regiony Wielkiej Brytanii i Rzym (Włochy), gdzie nie był jeszcze stosowany”.

Tło medyczne

Zapalenie oskrzelików to ostre wirusowe zakażenie układu oddechowego, występujące u dzieci poniżej 1. roku życia – najczęściej w pierwszych 6 miesiącach. Szczyt zachorowań przypada od listopada do marca. W około 75% przypadków choroba wywołana jest wirusem RS (RSV), który może prowadzić do niewydolności oddechowej, szczególnie u dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

Do innych możliwych czynników wirusowych należą: metapneumowirus, koronawirusy, rinowirusy, adenowirusy, wirusy grypy i paragrypy. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi wydzielinami.

Opis badania

Dane zebrane z 68 szpitali w Katalonii oraz 5 szpitali w Wielkiej Brytanii i Włoszech wykazały jednoznaczne wyniki: u dzieci poniżej 6. miesiąca życia w Katalonii liczba hospitalizacji z powodu zapalenia oskrzelików została niemal o połowę zredukowana w porównaniu do średniej z poprzednich sezonów. Również liczba wizyt na izbach przyjęć w tej grupie wiekowej znacząco spadła.

W przeciwieństwie do tego, w pozostałych ośrodkach europejskich, gdzie nirsewimab nie był podawany, nie odnotowano istotnych zmian. Efekt leku był mniej wyraźny u dzieci starszych (w wieku 6–23 miesięcy), co sugeruje, że największa skuteczność przypada na pierwsze miesiące życia.

Autorzy badania podkreślają również potrzebę przeprowadzenia szerzej zakrojonych, międzynarodowych badań koordynowanych, również w kontekście oceny ekonomicznej zasadności szerokiego wdrożenia leku.

Jak podsumowuje dr Buonsenso, badanie to stanowi ważny krok w ocenie rzeczywistej skuteczności nowych strategii profilaktycznych wobec RSV, po raz pierwszy porównując kraje o odmiennych modelach wdrażania ochrony.

Źródło: The Lancet Regional Health – Europe, Universita Cattolica del Sacro Cuore

 

Podobne artykuły

Back to top button