Nauka

ERC Grant wspiera przełomowe badania nad funkcją tkanek w chorobach

Dr. Peter Walentek z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Freiburgu zdobył prestiżowy grant ERC o wartości dwóch milionów euro na badania dotyczące zdolności tkanek do zmiany funkcji w zależności od rodzaju komórek oraz roli tych mechanizmów w chorobach.

Dwa miliony euro na badania nad tkankami

Dr. Peter Walentek, lider grupy badawczej programu Heisenberga w Klinice Chorób Wewnętrznych IV Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Freiburgu, otrzymał prestiżowy ERC Consolidator Grant. Komisja Europejska ogłosiła 3 grudnia, że projekt MAGIX, który poprowadzi Walentek, otrzyma finansowanie na pięć lat od połowy 2025 roku. Badacze skupią się na pytaniu, dlaczego niektóre tkanki wykazują zdolność do adaptacji oraz jakie mechanizmy prowadzą do utraty tej zdolności w przypadku chorób. Szczególną uwagę poświęcą tkankom śluzowo-rzęskowym, które pełnią kluczowe funkcje w organizmie, m.in. w płucach, przewodzie pokarmowym oraz układzie rozrodczym kobiet.

Tkanki śluzowo-rzęskowe: naturalna bariera ochronna organizmu

Tkanki śluzowo-rzęskowe to wyjątkowy system ochronny organizmu. Składają się z komórek produkujących śluz oraz komórek wyposażonych w mikroskopijne rzęski. W płucach, dzięki nabłonkowi wielorzędowemu walcowatemu urzęsionemu, mechanizm ten pozwala usuwać zanieczyszczenia, bakterie i inne szkodliwe substancje, natomiast w jajowodach, dzięki nabłonkowi jednowarstwowemu walcowatemu migawkowemu, ułatwia przemieszczanie komórki jajowej. „Chcemy zrozumieć, jak tkanki wykorzystują różne typy komórek do pełnienia funkcji ochronnych oraz jak zmiana składu komórkowego wpływa na te funkcje w wyniku chorób lub w procesie ewolucji” – wyjaśnia dr Walentek, który jest również członkiem Centrum Doskonałości CIBSS – Centre for Integrative Biological Signalling Studies Uniwersytetu we Freiburgu.

W swoich badaniach zespół dr. Walentka wykorzystuje żaby jako model badawczy do analizy roli tych tkanek w procesie kolonizacji jelit przez mikroorganizmy we wczesnych etapach życia. „Badania dr. Walentka mogą nie tylko dostarczyć nowych informacji o mechanizmach chorobowych u ludzi, ale także pomóc w opracowywaniu bardziej skutecznych terapii” – podkreśla prof. dr Gerd Walz, dyrektor medyczny Kliniki Chorób Wewnętrznych IV Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Freiburgu.

Perspektywy dla pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego

Zespół badawczy planuje zastosowanie zaawansowanych narzędzi genetycznych, analizy pojedynczych komórek oraz modeli matematycznych, aby zrozumieć mechanizmy leżące u podstaw formowania i funkcjonowania komórek w tkankach. „Chcemy zidentyfikować genetyczne i epigenetyczne czynniki, które decydują o specyficznych funkcjach tkanek” – mówi dr Walentek.

„Praca badawcza dr. Walentka oraz jego zespołu doskonale ukazuje, jak ważne jest głębokie zrozumienie molekularnych mechanizmów funkcjonowania tkanek. Przyznany ERC Grant to w pełni zasłużone wyróżnienie, które podkreśla siłę badań medycznych prowadzonych we Freiburgu” – dodaje prof. dr Lutz Hein, dziekan Wydziału Medycznego Uniwersytetu we Freiburgu.

Oczekuje się, że wyniki badań mogą przynieść istotne korzyści, takie jak lepsze metody diagnostyczne i terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów z przewlekłymi chorobami układu oddechowego i innymi schorzeniami związanymi z tkankami śluzowo-rzęskowymi. Mechanizmy ochronne tych tkanek są często zaburzone u osób cierpiących na przewlekłe choroby układu oddechowego, co czyni te badania szczególnie istotnymi dla poprawy ich zdrowia.

Źródło: Universitätsklinikum Freiburg

Podobne artykuły

Back to top button