Naukowcy z UHN publikują przełomowe badania kliniczne dotyczące przechowywania płuc do przeszczepu

Przechowywanie płuc dawcy do przeszczepu w temperaturze 10 stopni Celsjusza znacznie wydłuża czas, przez jaki organ może przetrwać poza organizmem, wynika z badań prowadzonych przez zespół naukowców z Toronto Lung Transplant Program w Ajmera Transplant Centre w University Health Network (UHN).

Prospektywne wieloośrodkowe, nierandomizowane badanie kliniczne z udziałem 70 pacjentów wykazało, że płuca dawcy pozostawały zdrowe i nadające się do przeszczepu do czterech razy dłużej w porównaniu z przechowywaniem w obecnym standardzie konserwacji w  temperaturze około 4 stopni Celsjusza.

“Kliniczny wpływ tego badania jest ogromny. To zmiana paradygmatu w praktyce przeszczepiania płuc.” – mówi główny autor badania, dr Marcelo Cypel, dyrektor chirurgii Centrum Transplantacji Ajmera i lekarz w Sprott Department of Surgery w UHN.

“Nie mam wątpliwości, że stanie się to złoty standard praktyki transportu płuc w przewidywalnej przyszłości”.

Płuca dostępne do przeszczepu są obecnie ograniczone długością czasu, w jakim organ dawcy może być utrzymywany w stanie żywotności. Wydłużenie czasu przechowywania pozwala, aby żywotne płuca dawcy pochodziły z większych odległości, zwiększając potencjał większej liczby płuc dostępnych do przeszczepu i pokonując wiele przeszkód wokół logistyki przeszczepów.

“W transplantacji wciąż widzimy krytyczny niedobór organów i ludzi umierających na liście oczekujących, ponieważ nie ma wystarczającej liczby płuc do przeszczepu”, mówi prof. Cypel w Division of Thoracic Surgery.

“To wielkie osiągnięcie widzieć, że nasze badania mają już znaczenie i że faktycznie możemy mieć więcej przypadków wykonanych transplantacji w naszym centrum, z ciągłymi znakomitymi wynikami klinicznymi”. Lepsze przechowywanie narządów oznacza również lepsze wyniki dla pacjentów.”

Wyniki badania zostały opublikowane 20 kwietnia br. w New England Journal of Medicine Evidence: https://doi.org/10.1056/EVIDoa2300008

Badanie trwały 18 miesięcy w UHN’s Toronto General Hospital, na Uniwersytecie Medycznym w Wiedniu oraz w Hospital Universitario Puerta de Hierro-Majadahonda w Madrycie.

“Możliwość przedłużenia czasu życia narządu dawcy stwarza szereg korzyści. Ostatecznie, zalety te pozwolą na wykorzystanie większej ilości płuc w odleglejszych rejonach geograficznych oraz na poprawę wyników biorców poprzez przekształcenie przeszczepu płuc w procedurę planowaną, a nie pilną” – mówi autor badania dr Aadil Ali, naukowiec w Toronto General Hospital Research Institute.

Niektóre zalety tej nowej “10 stopniowej normy Celsjusza” przechowywania płuc obejmują potencjał zmniejszenia lub wyeliminowania harmonogramu 24/7 i pilności procedur przeszczepu płuc. Poprzez wydłużenie czasu, w którym płuca dawcy są zdolne do życia, operacje przeszczepu mogłyby stać się procedurami planowymi, co pozwoliłoby na wyeliminowanie zjawiska nachodzenia się na siebie terminów operacji i nocnych przeszczepów. Ten postęp w praktyce pojawia się w krytycznym czasie, gdy zasoby szpitalne są ograniczone i istnieją zwiększone zaległości chirurgiczne z powodu pandemii.

Badanie sugeruje również, że nowa temperatura przechowywania zapewni więcej czasu na optymalizację dopasowania immunologicznego między dawcą a biorcą oraz możliwość wykonywania przeszczepów płuc w sposób mniej pilny.

 

Na podstawie: University Health Network / NEJM Evidence
DOI 10.1056/EVIDoa2300008 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More