Nauka

Nowe wytyczne kliniczne dotyczące chirurgicznego leczenia przewlekłego zapalenia zatok przynosowych u dorosłych

AAO-HNSF prezentuje zalecenia chirurgiczne dla przewlekłego zapalenia zatok

Amerykańska Fundacja Otolaryngologii–Chirurgii Głowy i Szyi (AAO-HNSF) opublikowała nowe wytyczne dotyczące praktyki klinicznej (Clinical Practice Guidelines, CPG) zatytułowane „Surgical Management of Chronic Rhinosinusitis” w czasopiśmie Otolaryngology–Head and Neck Surgery. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (CRS) dotyczy 11,6% dorosłych i prowadzi do około 4,1 miliona wizyt ambulatoryjnych rocznie.

„Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych nie ogranicza się tylko do nosa — wpływa na całe życie pacjenta. Może prowadzić do zaburzeń snu, mgły mózgowej, depresji, lęku oraz spadku wydajności w pracy i relacjach osobistych,” powiedziała dr Jennifer J. Shin, SM, przewodnicząca grupy opracowującej wytyczne.

„Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że przewlekłe zapalenie zatok może mieć równie poważne konsekwencje jak choroby uznawane za zagrażające życiu. Pacjenci z CRS zmagają się z codziennymi trudnościami, które wymagają naszej pełnej uwagi i kompleksowej opieki. Te wytyczne dostarczają jasnych wskazówek opartych na najlepszych dostępnych dowodach naukowych – przeglądach systematycznych, metaanalizach, badaniach randomizowanych i obserwacyjnych – aby właściwie zaplanować leczenie chirurgiczne CRS.”

Kryteria rozpoznania CRS

CRS rozpoznaje się, gdy pacjent doświadcza co najmniej dwóch z poniższych objawów przez 12 tygodni lub dłużej, a obecność zapalenia zostanie potwierdzona przynajmniej jednym obiektywnym badaniem. Objawy te to:

  • gęsta i/lub przebarwiona wydzielina z nosa (z przodu, z tyłu gardła lub obie drogi),

  • niedrożność nosa (uczucie zatkania),

  • ból, uczucie ucisku lub pełności w twarzy,

  • upośledzenie węchu.

Dla niektórych pacjentów leczenie farmakologiczne może być niewystarczające i konieczna jest interwencja chirurgiczna. W niektórych przypadkach wcześniejsze przeprowadzenie zabiegu może zapobiec pogłębianiu się objawów i ograniczyć ból. Chirurgia jest szczególnie skuteczna u osób z grzybiczym zapaleniem zatok lub polipami nosa, które często są oporne na leczenie farmakologiczne. Może być również pomocna u pacjentów, u których problemy z zatokami wywołują częste infekcje, przewlekłe objawy lub nasilają inne schorzenia, np. astmę.

Zakres i cel nowych wytycznych

Nowe wytyczne zawierają 11 kluczowych zaleceń opartych na dowodach naukowych, obejmujących:

  • wskazania do leczenia chirurgicznego,

  • dodatkowe możliwe terapie,

  • schematy opieki pooperacyjnej,

  • zaangażowanie pacjenta w proces decyzyjny.

Celem wytycznych jest zapewnienie najwyższej jakości opieki przed, w trakcie i po operacji zatok, a także zwiększenie świadomości pacjentów i lekarzy na temat dostępnych opcji terapeutycznych.

Grupa opracowująca wytyczne składała się z 18 członków panelu reprezentujących specjalistów z dziedziny rynologii, otolaryngologii ogólnej, alergologii otolaryngologicznej, zaawansowanej praktyki otorynolaryngologicznej, a także przedstawiciela pacjentów.

Źródło: Otolaryngology Head & Neck Surgery

DOI: 10.1002/ohn.750

Podobne artykuły

Back to top button