Świadomość badań przesiewowych w kierunku raka płuc pozostaje niska
Badanie przesiewowe w kierunku raka płuc w USA
Istnieje badanie przesiewowe w kierunku raka płuc, które ratuje życie – a jednak większość osób, które mogłyby poddać się badaniu, nigdy o nim nie słyszała ani nie rozmawiała o nim z lekarzem.
„Mamy test przesiewowy, który działa. Działa równie dobrze, jeśli nie lepiej, niż badania przesiewowe w kierunku raka piersi i jelita grubego pod względem zmniejszenia śmiertelności. Jest to jedna z najbardziej ratujących życie rzeczy, jakie mamy w przypadku raka, który zabija więcej ludzi niż którykolwiek z tych dwóch razem wziętych” – powiedział pulmonolog Gerard Silvestri, M.D. zajmujący się rakiem płuc, a jednak, jak powiedział, »Osiemdziesiąt procent osób kwalifikujących się do tego badania przesiewowego, niezależnie od rasy, wykształcenia, pochodzenia etnicznego, stanu zdrowia lub dochodów, nie słyszało o badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc ani nie rozmawiało o nich z lekarzem«.
Silvestri jest starszym autorem nowej publikacji grupy naukowców z MUSC Hollings Cancer Center, badającej świadomość istnienia badań przesiewowych w kierunku raka płuc. Artykuł został opublikowany w tym tygodniu w JAMA Network Open.
Badanie przesiewowe w kierunku raka płuc w USA polega na wykonaniu niskodawkowej tomografii komputerowej płuc. Jest to badanie nieinwazyjne, bezbolesne i nie wymaga znieczulenia. Skan może wykryć wczesne stadium raka płuc, które często można całkowicie usunąć chirurgicznie. Co ważne, kwalifikujący się pacjenci powinni poddawać się badaniu co roku, aby lekarze mogli wykryć zmiany.
W całym kraju mniej niż jedna piąta osób kwalifikujących się do badania poddaje się mu.
„Ogólnie rzecz biorąc, powszechność badań przesiewowych w kierunku raka płuc wynosi od 16% do 20% – i są to optymistyczne szacunki” – powiedział Silvestri.
Badacz dysproporcji nowotworowych i pierwszy autor badania, dr Kalyani Sonawane, powiedział, że grupa chciała lepiej zrozumieć, ile osób słyszało o badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc.
„Badania przesiewowe w kierunku raka płuc są zalecane już od jakiegoś czasu, ale ich rozpowszechnienie jest niezwykle niskie” – powiedziała. „Kiedy myślimy o badaniach przesiewowych, najbardziej podstawową rzeczą, jakiej oczekujemy, jest pewnego rodzaju komunikacja, że takie badania istnieją. Musimy więc mieć wiedzę i świadomość w populacji i, podobnie jak w przypadku innych interwencji profilaktycznych, za komunikację częściowo odpowiadają również pracownicy służby zdrowia”.
Grupa wykorzystała dane z trwającej ankiety przeprowadzanej przez National Cancer Institute, w której pytano o wiedzę i postrzeganie raka i innych kwestii zdrowotnych.
Wśród osób, które paliły papierosy, 18% nigdy nie słyszało o badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc, a 75% nigdy nie rozmawiało o tym z lekarzem. Wśród osób, które obecnie palą papierosy, 14% nigdy nie słyszało o badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc, a 71% nigdy nie rozmawiało o tym z lekarzem.
Sonawane zwrócił uwagę, że ze względu na sposób sformułowania pytania ankietowego, ludzie musieli wybrać jedną odpowiedź. Możliwe, że niektóre osoby, które nigdy nie rozmawiały o tym z lekarzem, również nie słyszały o teście – w rzeczywistości wcześniejsza ankieta American Lung Association, w której zadano podobne pytania, wykazała, że 73% nigdy nie rozmawiało o ryzyku raka płuc z lekarzem, a 62% nie było zaznajomionych z badaniami przesiewowymi w kierunku raka płuc.
„Chciałbym móc powiedzieć, że jestem zaskoczony tymi wynikami, ale nie sądzę, aby badania przesiewowe w kierunku raka płuc cieszyły się taką samą popularnością jak badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego” – powiedział dr Benjamin Toll, współdyrektor programu badań przesiewowych w kierunku raka płuc w MUSC, dyrektor MUSC Health Tobacco Treatment Program i współautor artykułu.
„Myślę, że byłoby wspaniale, gdybyśmy mogli zachęcić naszych lekarzy, zwłaszcza lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, do promowania tej metody badań przesiewowych, zwłaszcza dla obecnych palaczy” – powiedział.
Zwiększenie liczby rozmów na temat badań przesiewowych w kierunku raka płuc podczas wizyt w gabinecie podstawowej opieki zdrowotnej jest obszarem możliwości – ale naukowcy uznali również obciążenie już nałożone na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
„Nasi lekarze podstawowej opieki zdrowotnej mają tak wiele badań przesiewowych i tak wiele do zrobienia, że trudno jest ustalić priorytety. Lista jest długa, a oni mają prawdopodobnie 20 minut. To naprawdę wyzwanie, aby zrobić to wszystko” – powiedział Toll.
Ponadto grupa osób, które kwalifikują się do tego testu przesiewowego, jest również grupą szczególnie trudno dostępną, powiedział Silvestri.
„Palenie samo w sobie jest markerem nierówności” – powiedział. Badania pokazują, że osoby palące mają zwykle niższe dochody, mieszkają na obszarach wiejskich, mają niższe wykształcenie i rzadziej mają dostawcę podstawowej opieki zdrowotnej – wszystko to sprawia, że trudniej jest dotrzeć do tej grupy.
Test może również wywoływać pewne obawy, które niekoniecznie występują w przypadku testów na inne rodzaje raka.
„Zauważyłem, że wśród moich pacjentów, którym pomogłem rzucić palenie, istnieje piętno, ponieważ martwią się, że mogli „zafundować sobie raka płuc”” – powiedział Toll.
Silvestri powiedział, że wiele grup pracuje nad włączeniem przypomnień o badaniach przesiewowych w kierunku raka płuc do elektronicznej dokumentacji medycznej, ale uruchomienie tego jest trudniejsze niż dodanie przypomnień o innych rodzajach badań przesiewowych.
Na przykład przypomnienia o badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego wymagają jedynie daty urodzenia pacjenta, ponieważ badania te są zalecane dla wszystkich osób w wieku 45 lat.
Badania przesiewowe w kierunku raka płuc zależą jednak od kombinacji wieku i „lat palenia”, które są obliczane na podstawie liczby paczek dziennie wypalanych przez daną osobę, a te szczegółowe informacje często nie znajdują się w elektronicznej dokumentacji medycznej. Silvestri powiedział, że program badań przesiewowych MUSC współpracuje z dostawcą elektronicznej dokumentacji medycznej w celu poprawy szczegółowości informacji zawartych w dokumentacji.
Jednak nawet bez tych informacji MUSC stale rozszerza swój program badań przesiewowych w kierunku raka płuc.
„Badamy więcej osób w całym stanie i jesteśmy z tego powodu podekscytowani” – powiedział Silvestri. „Odsetek diagnozowanych przypadków wynosi 3,3%. Co ważniejsze, większość z nich jest we wczesnym stadium, więc mają duże szanse na wyleczenie”.
Źródło: JAMA Network Open
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.42811