Związek z magnolii hamuje namnażanie SARS-CoV-2 w komórkach

Honokiol – adaptogenny związek z kory magnolii, hamuje namnażanie wirusa SARS-CoV-2 w komórkach – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Leiden w swojej publikacji, która ukazała się w Microbiology Spectrum, czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego.

Honokiol to związek izolowany z kory roślin z rodzaju magnolia. Zaliczany jest do grupy adaptogenów, czyli substancji roślinnych, dzięki którym organizm lepiej radzi sobie w warunkach ogólnie pojmowanego stresu.

Holenderscy naukowcy opublikowali dane wskazujące na to, że honokiol hamuje namnażanie SARS-CoV-2 w komórkach. Co ciekawe, to samo działanie wykazuje w stosunku do innych patogennych koronawirusów, np. MERS-CoV czy SARS-CoV.

“Wyniki sugerują, że substancja ta ma szerokie spektrum działania i istnieje duże prawdopodobieństwo, że hamowałaby również namnażanie nowych koronawirusów, które pojawić się mogą w przyszłości” – tłumaczy prof. Martijn J. van Hemert ze szpitala uniwersyteckiego w Leiden.

Swoje badania naukowcy rozpoczęli jeszcze na początku pandemii koronawirusa, kiedy nie było dostępne leczenie ani szczepionki przeciwko temu patogenowi. Teraz upatrują w swoim odkryciu jednej ze strategii przygotowania na ewentualne przyszłe epidemie. Naukowiec podkreśla, że takie związki o szerokim spektrum działania – w połączeniu z innymi lekami – mogłyby być użyte do leczenia pacjentów na wczesnym etapie epidemii lub nawet stosowane profilaktycznie u osób z grup wysokiego ryzyka, np. u pensjonariuszy domów opieki.

Jak dodaje prof. van Hemert, honokiol ma także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może przyczynić się do poprawy stanu pacjenta nawet wtedy, kiedy infekcja jest już na zaawansowanym etapie. Wtedy zmniejszenie replikacji wirusa nie przyniesie już pożądanego skutku, ponieważ to odpowiedź zapalna organizmu chorego jest odpowiedzialna za objawy.

Choć wyniki tych wstępnych badań są obiecujące, autorzy przestrzegają przed popadaniem w nadmierny entuzjazm: „Nasze wyniki stanowią jedynie podstawę do dalszych badań potencjalnych zastosowań terapeutycznych honokiolu. Należy zaznaczyć, że jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie stwierdzić, że substancja mogłaby być zastosowana u chorych na koronawirusa. Potrzeba jeszcze wielu badań, a jeśli te okażą się sukcesem – także badań klinicznych”.

Dzięki uprzejmości: Nauka w Polsce, Dominika Cieślak

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More