Balonowa angioplastyka płucna daje pacjentom nowe życie

Stare skrzepy krwi w tętnicach płucnych mogą utrudniać przepływ krwi i prowadzić do wzrostu ciśnienia w dotkniętych tętnicach. Kiedy tak się dzieje, mogą wystąpić objawy takie jak duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej i omdlenia, które poważnie obniżają jakość życia. Chociaż stan ten, znany jako przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (CTEPH), jest często skutecznie leczony za pomocą operacji na otwartym sercu, wielu pacjentów z CTEPH nie może poddać się operacji z powodu innych problemów medycznych lub dlatego, że zatory w ich tętnicach są nieoperacyjne.

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Lewis Katz School of Medicine na Temple University pokazuje, że nowe podejście do leczenia, znane jako balonowa angioplastyka płucna, może być skuteczne w leczeniu pacjentów z CTEPH, którzy nie mogą być poddani operacji. Badanie, przeprowadzone w Temple Heart & Vascular Institute’s Pulmonary Hypertension, Right Heart Failure and CTEPH Program, jest jednym z największych badań nad balonową angioplastyką płucną w Stanach Zjednoczonych. Wyniki badań ukazały się online w czasopiśmie naukowym JACC: Advances.

“Nasze badanie wykazało, że usunięcie zakrzepów w tętnicach płucnych tych pacjentów znacznie poprawiło zdolność wysiłkową i jakość życia” – powiedział Riyaz Bashir, MD, FACC, profesor medycyny i dyrektor medycyny naczyniowej i wewnątrznaczyniowej w Sekcji Kardiologii, Wydział Medycyny, w Lewis Katz School of Medicine i Temple University Hospital, a także starszy badacz w nowym badaniu. “Pacjenci z CTEPH leczeni za pomocą balonowej angioplastyki płucnej odchodzą mając mniej objawów, a niektórzy mogą być w stanie całkowicie odstawić leki”.

Balonowa angioplastyka płucna została po raz pierwszy wprowadzona na początku XXI wieku, ale wiązała się z wysokim odsetkiem poważnych powikłań. Udoskonalenie techniki w ciągu ostatniej dekady znacznie poprawiło jej skuteczność i bezpieczeństwo. Zabieg przeprowadza się poprzez umieszczenie małej rurki w żyle pachwinowej. Długi cewnik na drucie jest wprowadzany przez rurkę do tętnic płucnych, gdzie pod kontrolą aparatu rentgenowskiego identyfikowany jest zator. Mały balonik jest następnie używany do powolnego otwierania blokady, podczas gdy ciśnienie krwi poza blokadą jest jednocześnie monitorowane. Pacjenci są zazwyczaj przytomni i otrzymują łagodne środki uspokajające oraz znieczulenie miejscowe podczas zabiegu.

W celu otwarcia zatorów w całych płucach, balonowa angioplastyka płucna jest przeprowadzana w trakcie wielu sesji zabiegowych. Podejście stosowane w Temple Heart & Vascular Institute jest stopniowe i celowe, aby zapobiec powikłaniom, zwłaszcza krwawieniu do płuc.

Ryzyko krwawienia tradycyjnie było wysokie w przypadku balonowej angioplastyki płucnej. “Ale dzięki ciągłemu doskonaleniu procedury, udało nam się skutecznie zmniejszyć odsetek krwawień u tych pacjentów” – wyjaśnia dr Bashir. “Czyniąc to, jesteśmy teraz w stanie wykazać, że balonowa angioplastyka płucna jest nie tylko stosunkowo bezpieczna, ale także związana z kluczową poprawą nadciśnienia płucnego i wydolności funkcjonalnej”.

 

Na podstawie: JACC Advances
DOI 10.1016/j.jacadv.2023.100291

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More