Mikrobiologia
-
Rewolucja w diagnostyce zakażeń płuc: mNGS kontra testy klasyczne
Najnowsze badanie przeprowadzone przez Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej Drugiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Nanchang oraz BGI Genomics, opublikowane na początku maja w…
Czytaj więcej » -
Interakcje między grzybami a bakteriami w płucach – nowa perspektywa w leczeniu zakażeń układu oddechowego
Zaburzenia mikrobiomu płucnego coraz częściej uznawane są za jeden z kluczowych czynników modulujących przebieg infekcji układu oddechowego, zwłaszcza u pacjentów…
Czytaj więcej » -
Nowe podejście do zwalczania pneumokoków.
Bakterie oporne na antybiotyki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Zrozumienie biologii tych drobnoustrojów, w szczególności sposobu, w jaki syntetyzują…
Czytaj więcej » -
Fotodynamiczna terapia kurkuminą – przyszłość walki z zakażeniami lekoopornymi
W 2017 roku w szpitalu w Nevadzie doszło do tragicznego incydentu. Kobieta, przyjęta z powodu zapalenia płuc, zmarła wskutek niewydolności…
Czytaj więcej » -
Terapia fagowa powraca: Jak bakteriofagi mogą ratować nas przed superbakteriami, np. pałeczkami Pseudomonas aeruginosa?
Naukowcy coraz lepiej rozumieją, w jaki sposób pewien intrygujący typ wirusa chroni samego siebie. Odkrycie jego strategii może przyczynić się…
Czytaj więcej » -
Nowy mechanizm obronny w drogach oddechowych przeciwko Pseudomonas aeruginosa
Komórki szczoteczkowe, występujące m.in. w błonach śluzowych dróg oddechowych, nadal są słabo poznane. Zespół pod kierownictwem prof. Gabrieli Krasteva-Christ z…
Czytaj więcej » -
Badania nad gruźlicą: Nowa skuteczna substancja o dużym potencjale
Gruźlica jest najczęstszą chorobą zakaźną na świecie. W samym tylko 2022 roku odnotowano 10,6 miliona nowych zakażeń i 1,3 miliona…
Czytaj więcej » -
Jak grzyby wzmacniają swoją obronę – i jak możemy ją przełamać
Znaczenie modyfikacji RNA w procesie powstawania oporności u grzybów daje nadzieję na skuteczniejsze leczenie infekcji grzybiczych. Mechanizm regulacji genów, często…
Czytaj więcej » -
Wyrafinowany system wczesnego ostrzegania: Jak bakterie reagują na zagrożenia
Zespół badawczy z Uniwersytetu w Bazylei odkrył, że bakterie dzięki sygnałom ostrzegawczym mogą wykrywać zagrożenia, zanim zostaną bezpośrednio na nie…
Czytaj więcej » -
Pojedyncza mutacja w białku powierzchniowym H5N1 może umożliwić łatwiejsze zakażenie ludzi
Nowe badania, finansowane przez National Institutes of Health (NIH) i opublikowane dzisiaj w czasopiśmie Science, wskazują, że pojedyncza modyfikacja białka…
Czytaj więcej »