Nowe badanie wykazało, że małe dzieci, u których zdiagnozowano dziecięcą gruźlicę płuc, są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu, słabej czynności płuc oraz zmniejszenia wzrostu i masy ciała w późniejszym okresie życia.
Każdego roku na świecie ponad milion dzieci zapada na gruźlicę, a gruźlica pozostaje jedną z 10 najważniejszych przyczyn śmiertelności wśród dzieci. Chociaż istnieją metody leczenia dzieci, u których rozwinęła się dziecięca gruźlica płuc (PTB), w żadnym badaniu nie analizowano długoterminowego wpływu tej choroby na zdrowie dzieci po wyleczeniu z zakażenia.
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowca ze School of Public Health wykazało, że dzieci, u których rozwinęła się gruźlica płuc, są narażone na zwiększone ryzyko powikłań zdrowotnych w późniejszym okresie dzieciństwa.
Opublikowane w American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine badanie wykazało, że dzieci w wieku 5 lat lub młodsze, u których rozwinęło się PTB, były bardziej narażone na późniejszy świszczący oddech i miały słabszą czynność płuc oraz zmniejszony wzrost i wagę dla swojego wieku, nawet po uwzględnieniu istniejących wcześniej warunków oddechowych i wzrostu.
W związku z tym, że Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do zwiększenia inwestycji i przyspieszenia globalnych działań na rzecz zwalczania gruźlicy, najnowsze wyniki badań podkreślają znaczenie zapobiegania gruźlicy u małych dzieci, aby uniknąć potencjalnych długoterminowych komplikacji zdrowotnych w wieku dorosłym. Badanie to jest pierwszym, które wykazało upośledzenie wzrostu pediatrycznego po gruźlicy oraz związek między PTB a nawracającym świszczącym oddechem po zakażeniu.
“Chociaż istnieje skuteczne leczenie gruźlicy u dzieci, istnieje obawa, że wpływ gruźlicy może być długotrwały i może istnieć długoterminowa zachorowalność nawet po leczeniu i wyzdrowieniu”, mówi lider badania Leonardo Martinez, adiunkt epidemiologii. “Wyniki te sugerują, że zapobieganie chorobie gruźliczej w pierwszych latach życia może mieć znaczne długoterminowe korzyści zdrowotne, w szczególności dla zdrowia płuc”.
Zespół badawczy z Red Cross War Memorial Children’s Hospital w Cape Town w RPA, University of Cape Town i University of Western w Australii analizował kohortę 1,068 dzieci od urodzenia do dziewięciu lat w dwóch społecznościach poza Kapsztadem, od marca 2012 do marca 2015.
Starszy autor badania Heather Zar, przewodniczący Wydziału Pediatrii i Zdrowia Dziecka na Uniwersytecie w Kapsztadzie, mówi, że badanie wykorzystuje wyjątkową okazję do obserwacji dzieci, które zostały zapisane do południowoafrykańskiego Drakenstein Child Health Study, badania kohorty urodzeniowej.
“Biorąc pod uwagę duże obciążenie dzieci gruźlicą w krajach o niskich i średnich dochodach, wyniki te są kluczowe dla określenia obciążenia i zachorowalności związanej z chorobą gruźliczą oraz dla wzmocnienia interwencji prewencyjnych” – mówi Zar.
Wzrost dziecka we wczesnych latach życia ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia zahamowania wzrostu i trwałych problemów z rozwojem układu nerwowego. Dzieci w badaniu, u których gruźlica rozwinęła się przed 1 rokiem życia, miały niższą wagę i BMI dla swojego wieku do czasu ukończenia 5 lat, a te, u których PTB rozwinęła się między 1 a 4 rokiem życia, miały niższy wzrost dla swojego wieku.
Badacze stwierdzili, że dzieci, u których rozwinęło się PTB, miały większe ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu po przebytej chorobie, niezależnie od tego, kiedy rozwinęło się u nich zakażenie. Dzieci, które rozwinęły PTB przed ukończeniem szóstego miesiąca życia miały ponad dwukrotnie większe ryzyko wystąpienia świszczącego oddechu po 6 miesiącach, w porównaniu z dziećmi, u których nie rozwinęło się PTB. Ryzyko wystąpienia kolejnego epizodu świszczącego oddechu wzrastało również, gdy dzieci zachorowały na PTB przed ukończeniem 12 miesięcy, 24 miesięcy lub 36 miesięcy.
Zespół stwierdził również, że PTB było związane z upośledzeniem funkcji płuc, które utrzymywało się przez wiele lat po ostrym zakażeniu i chorobie.
“Wykorzystując unikalną możliwość badania kohorty urodzeniowej w RPA, to badanie jest pierwszym, które pokazuje, że choroba gruźlicza we wczesnym okresie życia ma znaczące długoterminowe konsekwencje dla zdrowia dziecka, w tym wzrostu, świszczącego oddechu i funkcji płuc, niezależnie od jakichkolwiek podstawowych zaburzeń. Biorąc pod uwagę duże obciążenie dzieci gruźlicą w krajach o niskich i średnich dochodach, wyniki te mają kluczowe znaczenie dla określenia obciążenia i zachorowalności związanej z chorobą gruźliczą oraz dla wzmocnienia interwencji prewencyjnych.”
W celu zmniejszenia wskaźników gruźlicy, kilka zmian jest kluczowych dla zapewnienia dzieciom odpowiedniej opieki profilaktycznej, mówi Martinez – takich jak nowe szczepionki, zwiększone badania przesiewowe dla dzieci z grupy ryzyka oraz zwiększony dostęp do obecnych metod leczenia.
Na podstawie: American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine | “The Long-Term Impact of Early-Life Tuberculosis Disease on Child Health: A Prospective Birth Cohort Study”
DOI 10.1164/rccm.202208-1543OC